KPSE1E14-19PXDZ
Mfr.Part #
KPSE1E14-19PXDZ
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
19
Body Plating :
Cadmium
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Material :
Copper
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
X
Datasheets
KPSE1E14-19PXDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock