KPSE1E14-19PWDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE1E14-19PWDZ
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Features :
Shrink Boot Adapter
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
19
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
KPSE
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
Feature :
Shrink Boot Adapter
Base Product Number :
KPSE
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Orientation :
W
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Datasheets
KPSE1E14-19PWDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock