KPSE1E14-12SDNF0
Mfr.Part #
KPSE1E14-12SDNF0
Description
CONN RCP HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Polychloroprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Features :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Bulk
Includes :
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
KPSE
Ratings :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
12
Contact Type :
Crimp
Contact Style :
Socket
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
12
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Feature :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Datasheets
KPSE1E14-12SDNF0
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 12 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPSE
KPSE1E14-12SDNF0 Overview
KPSE1E14-12SDNF0 Features
KPSE series
KPSE1E14-12SDNF0 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPSE1E14-12SDNF0 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT