KPSE1E12-10PDN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE1E12-10PDN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
10
Number of Positions :
10
Shielding :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
N
Base Product Number :
KPSE
Gender :
Male
Product Status :
Active
Series :
KPSE
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Color :
Olive Drab
Feature :
Shrink Boot Adapter
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Package :
Bulk
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size, MIL :
Features :
Shrink Boot Adapter
Datasheets
KPSE1E12-10PDN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock