KPSE0E24-61SDZ
Mfr.Part #
KPSE0E24-61SDZ
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
61
Contact Plating :
Bulk
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange
Number of Contacts :
61
Features :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Aluminum Alloy
HTS Code :
RoHS :
Compliant
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Crimp
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Gender :
Receptacle
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Style :
Socket
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
KPSE0E24-61SDZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock