KPSE0E24-61PDZ
Mfr.Part #
KPSE0E24-61PDZ
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Bayonet Lock
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Male
Number of Positions :
61
HTS Code :
Brand :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Shielded
RoHS :
N
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Pin
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
KPSE0E24-61PDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock