KPSE0E22-21SDN
Mfr.Part #
KPSE0E22-21SDN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Mixed Contacts :
No
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Backshell Type :
Solid
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Number of Positions :
21
Current Rating :
13A
Series :
KPSE
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flanges, Panel
Option :
WATER PROOF
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
21
Flange
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Shrink Boot Adapter
MIL Conformance :
yes
Bayonet Lock
Filter Feature :
Datasheets
KPSE0E22-21SDN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock