KPSE0E22-21PDN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE0E22-21PDN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
RoHS :
N
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Series :
KPSE
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Type :
Solid
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shrink Boot Adapter
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
21
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Style :
Pin
Primary Material :
Metal
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13 A
Empty Shell :
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
KPSE
Features :
Shrink Boot Adapter
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
12 Weeks
Product Status :
Active
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
MIL Conformance :
yes
Option :
WATER PROOF
Number of Contacts :
21
Total Number of Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
IEC Conformance :
Datasheets
KPSE0E22-21PDN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock