KPSE0E20-41SDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE0E20-41SDZ
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS :
N
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
N (Normal)
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
7.5A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
KPSE
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
20-41
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
KPSE
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Published :
2014
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
41
Primary Material :
Metal
Mount :
Flanges, Panel
Brand :
Feature :
Shrink Boot Adapter
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Shrink Boot Adapter
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
KPSE0E20-41SDZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock