KPSE0E20-41PWDZ
Mfr.Part #
KPSE0E20-41PWDZ
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Gender :
Male
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Metal
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mount :
Flanges, Panel
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
N
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
Orientation :
W
Number of Contacts :
41
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Style :
Pin
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
KPSE0E20-41PWDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock