KPSE0E20-39PDZ
Mfr.Part #
KPSE0E20-39PDZ
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Number of Positions :
39
Gender :
Male
Brand :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size, MIL :
Current Rating :
13A
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bayonet Lock
RoHS :
N
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Datasheets
KPSE0E20-39PDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock