KPSE0E18-11SDN
Mfr.Part #
KPSE0E18-11SDN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
11
Contact Style :
Socket
Features :
Shrink Boot Adapter
Shielding :
Feature :
Shrink Boot Adapter
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
13A
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
KPSE0E18-11SDN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock