KPSE06E12-10PA206F42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE06E12-10PA206F42
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
10
Mounting Feature :
Series :
KPSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shell Finish :
Black Zinc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
KPSE
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Shielding :
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock