KPSE05-20-41P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE05-20-41P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
KPSE
Features :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
KPSE
Shell Size, MIL :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Male
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
41
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Shielding :
Datasheets
KPSE05-20-41P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock