KP1836110134W
Mfr.Part #
KP1836110134W
Description
CAP FILM 100PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.240Lx0.453W 31.50mmx11.50mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
100pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.807 20.50mm
Length :
31.496mm
Published :
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
11.5062mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
500V
Lead Pitch :
27.5082mm
Series :
KP1836
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
KP1836110134W
KP1836 100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
KP1836110134W Overview
There is 1.083 27.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.