KP1830215011D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KP1830215011D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1500PF 1% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
7.1882mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
63V
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
4.4958mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Series :
KP 1830
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
KP1830215011D
KP 1830 1500pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
KP1830215011D Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.