KMPC870ZT80
Mfr.Part #
KMPC870ZT80
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Package / Case :
256-BBGA
USB :
USB 2.0 (1)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MPC870
Speed :
80MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ethernet :
10/100Mbps (2)
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Datasheets
KMPC870ZT80
NXP Semiconductors KMPC870ZT80
Microprocessor MPC8xx Series MPC870 256-BBGA
KMPC870ZT80 Overview
Packed in 256-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~95°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features I2C, PCMCIA, SPI, TDM, UART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC870.