KMPC8540VT833LB
Mfr.Part #
KMPC8540VT833LB
Package / Case
FCBGA
Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
Microprocessors
Halogen Free :
Not Halogen Free
Operating Supply Voltage :
1.2V
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
0°C
Frequency (Max) :
833MHz
Number of Pins :
783
Data Bus Width :
32b
Weight :
4.543691g
Frequency :
833MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
FCBGA
Number of Cores :
1
Datasheets
KMPC8540VT833LB
NXP Semiconductors KMPC8540VT833LB
Microprocessor 783-Pin 833MHz FCBGA
KMPC8540VT833LB Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in FCBGA. 833MHz is the frequency of the CPU. 783 pin functions are described in the datasheets. Data transfer has 32b bandwidths. Temperatures above 105°C should not allow the embedded microprocessor to operate. There is only 1 core in this processor. Ideally, the CPU will operate at 833MHz MHz. Micro processors can be used from 1.2V.