KK0561530000G
Mfr.Part #
KK0561530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM
Insulation Height :
1.016 25.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Mating Flange
Pitch :
0.400 10.16mm
Torque - Screw :
2.03 Nm (18.0 Lb-In)
Number of Positions :
5
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
55A
Datasheets
KK0561530000G
Bulk 0.400 10.16mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins KK Thermoplastic Gold Copper
KK0561530000G Overview
KK0561530000G Features
KK series
KK0561530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KK0561530000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM