KK0461500000G
Mfr.Part #
KK0461500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM
Number of Positions :
4
Insulation Height :
1.094 27.80mm
Torque - Screw :
2.03 Nm (18.0 Lb-In)
Pitch :
0.400 10.16mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
500V
Current - UL :
55A
Datasheets
KK0461500000G
Bulk 0.400 10.16mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins KK Thermoplastic Gold Copper
KK0461500000G Overview
KK0461500000G Features
KK series
KK0461500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KK0461500000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM