KK0261500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KK0261500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage - UL :
500V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
KK
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
2
Contact Mating Finish :
Gold
Number of Levels :
1
Pitch :
0.400 10.16mm
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Size :
M4.5
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Thermoplastic
Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge or Range - AWG :
6-20 AWG
Plug Wire Entry :
180°
Insulation Height :
1.094 27.80mm
Wire Strip Length :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Copper
Color :
Green
Torque - Screw :
2.03 Nm (18.0 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
55A
Datasheets
KK0261500000G
Bulk 0.400 10.16mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Male Pins KK Thermoplastic Gold Copper
KK0261500000G Overview
KK0261500000G Features
KK series
KK0261500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KK0261500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM