KJL7T25N61SN
Mfr.Part #
KJL7T25N61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Aluminum Alloy
Number of Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200 °C
Primary Material :
Metal
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65 °C
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
KJL7T25N61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T25N61SN Overview
KJL7T25N61SN Features
KJL series
KJL7T25N61SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T25N61SN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER