KJL7T25N61PN
Mfr.Part #
KJL7T25N61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Primary Material :
Metal
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Gold
Contact Style :
Pin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
KJL
Filter Feature :
No
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environment Resistant
Empty Shell :
Color :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Features :
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
61
Mixed Contacts :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Voltage Rating :
IEC Conformance :
Datasheets
KJL7T25N61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T25N61PN Overview
KJL7T25N61PN Features
KJL series
KJL7T25N61PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T25N61PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER