KJL7T25N19SN
Mfr.Part #
KJL7T25N19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Active
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
19
ECCN Code :
EAR99
Primary Material :
Metal
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Crimp
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Environment Resistant
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Series :
KJL
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Datasheets
KJL7T25N19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T25N19SN Overview
KJL7T25N19SN Features
KJL series
KJL7T25N19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T25N19SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER