KJL7T25B61S
Mfr.Part #
KJL7T25B61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bulk
Min Operating Temperature :
-65 °C
Environment Resistant
RoHS :
Compliant
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Contacts :
No SVHC
Max Operating Temperature :
175 °C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Datasheets
KJL7T25B61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T25B61S Overview
KJL7T25B61S Features
KJL series
KJL7T25B61S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T25B61S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER