KJL7T25B61P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T25B61P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Features :
Base Product Number :
KJL7T
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Voltage Rating :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Primary Material :
Metal
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
175 °C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
61
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-65 °C
Number of Contacts :
61
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
HTS Code :
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
KJL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
DIN Conformance :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
Copper
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
RoHS :
Compliant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
KJL7T25B61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T25B61P Overview
KJL7T25B61P Features
KJL series
KJL7T25B61P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T25B61P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER