KJL7T23N55SN
Mfr.Part #
KJL7T23N55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
55
Aluminum Alloy
Published :
Socket
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Active
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Features :
HTS Code :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Empty Shell :
Datasheets
KJL7T23N55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T23N55SN Overview
KJL7T23N55SN Features
KJL series
KJL7T23N55SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T23N55SN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER