KJL7T23B21SN
Mfr.Part #
KJL7T23B21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Bulk
Empty Shell :
No
Number of Positions :
21
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Receptacle
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Bayonet Lock
HTS Code :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
N (Normal)
Mixed Contacts :
Series :
KJL
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Copper
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Metal
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
Published :
Shell Size, MIL :
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
21
Datasheets
KJL7T23B21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T23B21SN Overview
KJL7T23B21SN Features
KJL series
KJL7T23B21SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T23B21SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER