KJL7T21B41SN
Mfr.Part #
KJL7T21B41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
Crimp
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Gold
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Active
DIN Conformance :
Datasheets
KJL7T21B41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T21B41SN Overview
KJL7T21B41SN Features
KJL series
KJL7T21B41SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T21B41SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER