KJL7T21B41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T21B41PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Features :
Shielding :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
41
Package :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
Base Product Number :
KJL7T
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Product Status :
Active
Contact Style :
Pin
Current Rating (Amps) :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Series :
KJL
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
KJL7T21B41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T21B41PN Overview
KJL7T21B41PN Features
KJL series
KJL7T21B41PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T21B41PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER