KJL7T21B39SN
Mfr.Part #
KJL7T21B39SN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Socket
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Voltage Rating :
Body Material :
Aluminium
KJL
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
KJL7T21B39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T21B39SN Overview
KJL7T21B39SN Features
KJL series
KJL7T21B39SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T21B39SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER