KJL7T21B16PN
Mfr.Part #
KJL7T21B16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
Number of Positions :
16
Voltage Rating :
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
KJL7T21B16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T21B16PN Overview
KJL7T21B16PN Features
KJL series
KJL7T21B16PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T21B16PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER