KJL7T19B66PN
Mfr.Part #
KJL7T19B66PN
Description
CONN RCPT MALE 66POS GOLD CRIMP
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
KJL
Number of Contacts :
66
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
66
Datasheets
KJL7T19B66PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 66 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T19B66PN Overview
KJL7T19B66PN Features
KJL series
KJL7T19B66PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T19B66PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER