KJL7T19B32SN
Mfr.Part #
KJL7T19B32SN
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
No
RoHS :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Primary Material :
Metal
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65 °C
Contact Style :
Socket
Number of Contacts :
32
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
32
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
175 °C
Package :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
KJL7T19B32SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T19B32SN Overview
KJL7T19B32SN Features
KJL series
KJL7T19B32SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T19B32SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER