KJL7T19B32SAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T19B32SAL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
20
Gender :
FEMALE
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Features :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Brand :
Max Operating Temperature :
175 °C
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
32
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Includes :
Contact Shape :
Circular
Series :
KJL
Base Product Number :
KJL7T
Plating :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
RoHS :
Non-Compliant
Length :
27.21mm
Min Operating Temperature :
-65 °C
Package :
Bulk
Datasheets
KJL7T19B32SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL7T19B32SAL Overview
KJL7T19B32SAL Features
KJL series
KJL7T19B32SAL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T19B32SAL Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT