KJL7T17B55PN
Mfr.Part #
KJL7T17B55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
55
Shielding :
Primary Material :
Metal
Min Operating Temperature :
-65 °C
Receptacle
Number of Contacts :
55
Bulk
Color :
Bulk
RoHS :
Compliant
Contact Style :
Pin
Current Rating (Amps) :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
KJL
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
KJL7T
Max Operating Temperature :
175 °C
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
KJL7T17B55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T17B55PN Overview
KJL7T17B55PN Features
KJL series
KJL7T17B55PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T17B55PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER