KJL7T17B26SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T17B26SNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Base Product Number :
KJL7T
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Product Status :
Active
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
DIN Conformance :
No
Series :
KJL
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating :
Cadmium
Contact Material :
Copper
Includes :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Brand :
Material Flammability Rating :
Package :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Length :
26.42mm
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
26
Type :
For Female Sockets
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
Features :
Datasheets
KJL7T17B26SNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL7T17B26SNL Overview
KJL7T17B26SNL Features
KJL series
KJL7T17B26SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T17B26SNL Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT