KJL7T17B26SN
Mfr.Part #
KJL7T17B26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
26
Features :
Contact Size :
20
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size - Insert :
Brand :
Number of Positions :
26
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Length :
26.42mm
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Cadmium
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
No
Material Flammability Rating :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Includes :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
KJL
Subcategory :
Circular Connectors
Insert Material :
Plastic
Datasheets
KJL7T17B26SN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL7T17B26SNL Overview
KJL7T17B26SNL Features
KJL series
KJL7T17B26SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T17B26SNL Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER