KJL7T17B26SAL
Mfr.Part #
KJL7T17B26SAL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-65 °C
Features :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
26
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
A
Published :
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Length :
26.42mm
Housing Color :
Olive Drab
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Number of Contacts :
26
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Includes :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
Type :
For Female Sockets
Max Operating Temperature :
175 °C
Active
Contact Material :
Copper
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Brand :
Datasheets
KJL7T17B26SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL7T17B26SAL Overview
KJL7T17B26SAL Features
KJL series
KJL7T17B26SAL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T17B26SAL Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT