KJL7T17B26PN
Mfr.Part #
KJL7T17B26PN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65 °C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size - Insert :
RoHS :
Compliant
Published :
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Pin
Primary Material :
Metal
Gold
Max Operating Temperature :
175 °C
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
KJL7T
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
26
Voltage Rating :
Mixed Contacts :
Shielding :
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Active
Number of Contacts :
Radiation Hardening :
Datasheets
KJL7T17B26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T17B26PN Overview
KJL7T17B26PN Features
KJL series
KJL7T17B26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T17B26PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER