KJL7T15B19SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T15B19SNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Includes :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
No
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size - Insert :
Length :
26.42mm
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Features :
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Base Product Number :
KJL7T
Type :
For Female Sockets
Series :
KJL
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
19
Package :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Brand :
Product Status :
Active
Datasheets
KJL7T15B19SNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL7T15B19SNL Overview
KJL7T15B19SNL Features
KJL series
KJL7T15B19SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T15B19SNL Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT