KJL7T15B19SN
Mfr.Part #
KJL7T15B19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Max Operating Temperature :
175 °C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
RoHS :
Non-Compliant
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65 °C
Empty Shell :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Features :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
KJL7T15B19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T15B19SN Overview
KJL7T15B19SN Features
KJL series
KJL7T15B19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T15B19SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER