KJL7T15B18SN
Mfr.Part #
KJL7T15B18SN
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
18
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-65 °C
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
175 °C
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
KJL7T15B18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T15B18SN Overview
KJL7T15B18SN Features
KJL series
KJL7T15B18SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T15B18SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER