KJL7T15B18PN
Mfr.Part #
KJL7T15B18PN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
KJL
HTS Code :
Number of Contacts :
18
Min Operating Temperature :
-65 °C
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS :
Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Gender :
Male
Base Product Number :
KJL7T
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Max Operating Temperature :
175 °C
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Pin
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Primary Material :
Metal
Radiation Hardening :
Bulkhead - Front Side Nut
Filter Feature :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Datasheets
KJL7T15B18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T15B18PN Overview
KJL7T15B18PN Features
KJL series
KJL7T15B18PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T15B18PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER