KJL7T11B13PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7T11B13PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Gender :
Receptacle
Primary Material :
Metal
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Package :
Bulk
Number of Contacts :
13
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175 °C
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65 °C
Features :
Contact Style :
Pin
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
KJL7T
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Voltage Rating :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
13
Series :
KJL
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
KJL7T11B13PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7T11B13PN Overview
KJL7T11B13PN Features
KJL series
KJL7T11B13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7T11B13PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER