KJL7F25F61PN
Mfr.Part #
KJL7F25F61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Panel Mount
Number of Pins :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Primary Material :
Metal
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS :
Compliant
Number of Positions :
61
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
KJL7F25F61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F25F61PN Overview
KJL7F25F61PN Features
KJL series
KJL7F25F61PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F25F61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER