KJL7F25B43S
Mfr.Part #
KJL7F25B43S
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Strain Relief
Features :
Strain Relief
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
KJL
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
43
Color :
Olive Drab
Voltage Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
43
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Environment Resistant
RoHS :
Compliant
Datasheets
KJL7F25B43S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F25B43S Overview
KJL7F25B43S Features
KJL series
KJL7F25B43S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F25B43S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER