KJL7F23N55SN
Mfr.Part #
KJL7F23N55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environment Resistant
Feature :
Strain Relief
Number of Positions :
55
Features :
Strain Relief
Product Status :
Active
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gold
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Electroless Nickel
Voltage Rating :
Contact Style :
Socket
Metal
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Datasheets
KJL7F23N55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F23N55SN Overview
KJL7F23N55SN Features
KJL series
KJL7F23N55SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F23N55SN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER