KJL7F21B16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7F21B16SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Features :
Strain Relief
Series :
KJL
Max Operating Temperature :
175°C
Base Product Number :
KJL7F
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Socket
Package :
Bulk
Shielding :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Strain Relief
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
16
Datasheets
KJL7F21B16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F21B16SN Overview
KJL7F21B16SN Features
KJL series
KJL7F21B16SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F21B16SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER