KJL7F21B16PN
Mfr.Part #
KJL7F21B16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
16
Metal
Max Operating Temperature :
175°C
Color :
Olive Drab
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Contact Style :
Pin
Datasheets
KJL7F21B16PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F21B16PN Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the KJL Series, it can be found in this category.It has 16 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Strain Relief feature, it is more powerful in many ways.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
KJL7F21B16PN Features
KJL series
KJL7F21B16PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F21B16PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER